Працює на системі: OUR-CMS
Підбір кольору

Дах і покрівля, коротко про головне

Дах і покрівля, коротко про головне

Дах захищає будинок від атмосферних впливів (снігу, дощу, вітру і т.д.) і багато в чому визначає архітектурний вигляд будинку. Він є композиційним завершенням екстер'єру будівлі, кінцевим етапом загально будівельних робіт. Будучи домінантою в архітектурному вигляді будівлі, дах дає уявлення про смак господаря і його статус в теперішньому житті.

Надійний дах стає запорукою довговічності будинку і одночасно підвищує комфорт проживання в ньому. Дійсно, мало задоволення доставляє проживання в будинку, коли дах протікає, що створює не тільки додатковий клопіт, але і відбивається на інтер'єрі і довговічності основних конструктивних елементів будинку. Тому до будівництва, або реконструкції даху слід поставитися з належною увагою і відповідальністю. Конструкція даху повинна бути водонепроникна, забезпечувати відведення атмосферної вологи за межі будинку і в той же час, по можливості, повинна бути легкою і досить вогнестійкою.

Умовно дах ділять на два конструктивних елементи: дах та покрівля. Дах є несуча конструкція, яка приймає всі зовнішні навантаження (вага покрівлі і власних елементів), передає їх на стіни будинку. Одночасно конструкція даху створює горищне приміщення - тепловий бар'єр між житловими приміщеннями і зовнішнім простором. Крім несучих та естетичних функцій дах є і своєрідною огороджувальною конструкцією, відокремлюючи горищне приміщення від зовнішнього середовища. У дахах, де передбачають мансардне приміщення, слід передбачити додаткове утеплення для захисту цих приміщень від холоду.

Покрівля - зовнішня оболонка даху, що захищає всі конструкції будинку від атмосферного впливу. Складається покрівля з волого ізолюючих шарів: металочерепиця, профнастил, бітумна черепиця та т.д. Для відводу атмосферної вологи покрівля виконується з певним ухилом до зовнішніх сторонам будинку.

Види дахів

Форма даху житлового будинку диктується архітектурними міркуваннями і може приймати найрізноманітніші види. В індивідуальному житловому будівництві використовують переважно скатні дахи, які характерні нахилом поверхні щодо стін. Похилі дахи бувають одно-і багато скатних конструкцій.

Форми дахів:

 • А - односхила;
 • Б - двосхилий щипцевій;
 • В - шатрова;
 • Г – напіввальмовий чотирьохскатний;
 • Д - чотирьохскатний вальмовий;
 • Е - двосхилий напіввальмовий;
 • Ж - багатощипцовий,
 • 3 - мансардна напіввальмова;
 • І - мансардна вальмова;
 • К – конічно-щипцевій;
 • Л - вальмова з ламаним скатом;
 • М - пірамідальна щипцева;

1 - скат, 2 - шпиль (фронтон), 3 - вальма, 4 - полувальмой, 5 - коник, 6 - ламаний скат

Односхилі даху найчастіше застосовують в нежитлових приміщеннях - сараях, прибудовах, верандах, терасах і т.д. Для житлових будинків односхилий дах може використовуватися в місцях, де водовідведення та скидання снігу не дозволено на перехідну частину вулиці.

Двосхилий дах являє собою дві похилі площини, що утворюють у верхній частині коник. З боків такий дах обмежений фронтоном (щипцем), що є продовженням стіни будинку. Різновидом двосхилого даху є мансардний дах, що відрізняється ламаною конфігурацією скатів. Такий дах збільшує об'єм горищного приміщення, яке найчастіше використовують під житло. У малоповерховому будівництві двосхилий дах найбільш поширений, тому що його форма дозволяє використовувати будь-які покрівельні матеріали без всяких обмежень.

Чотирьохскатні (шатрові або вальмовий дах) конструктивно складніше і можуть мати різновиди (полувальмові, багатощипцеві і т.д.). Перетинаючись вгорі скати утворюють похилі лінії - ребра, а внизу запалі кути, їх називають єндови.

Ухил покрівлі

Ухил скатів може коливатися від 5 ° до 60 ° в залежності від виду покрівельного матеріалу і передбачуваної снігового навантаження. При цьому, чим більше можлива снігове навантаження, тим більшим має бути ухил скатів. У районах з великою кількістю опадів, що випадають ухил даху витримують 45 ° і більше.

У регіонах з великими і частими вітрами великого ухилу слід уникати, так як вітрові навантаження на будинок можуть виявитися значними. Крім того, ухил даху в великій мірі залежить від вибору покрівельного матеріалу. Штучні покрівельні матеріали - черепиця тощо, використовують на скатах з ухилом не менше 22 °. Інакше вода буде просочуватися в місцях стиків окремих плиток. І, нарешті, ухил даху в великій мірі відбивається на її вартості. Зі збільшенням ухилу підвищується витрата матеріалів, а отже, і вартість даху. Серед цих (іноді суперечливих) вимог потрібно знайти оптимальний варіант, єдиний для даного випадку.

Кут ухилу покрівлі двосхилих дахів рекомендується в межах 20 - 45 °, а односхилих - 20 - 30 °; напуск (звисання) покрівельного матеріалу над стінами будівлі - 0,3 -0,45 м. Необхідно також враховувати і вітрові навантаження, істотно зростають з збільшенням кута нахилу і висоти даху.

Металочерепиця

При всіх нововведеннях черепиця все ж залишається важким матеріалом і конструкція даху під неї повинна бути адекватною. Крім того, велика кількість стикових з'єднань - фактор далеко несприятливий і тому ризик протікання покрівлі все ж існує. Позбутися від цього допомагає застосування для покрівлі металочерепиці, яка позбавлена всіх недоліків дрібно штучних матеріалів. Листи металочерепиці імітують малюнок натуральної черепиці. Виготовляють цей матеріал як вітчизняні, так і зарубіжні виробники, використовуючи як основи тонколистову оцинковану сталь або алюміній. Вага одного квадратного метра покрівлі не перевищує 6 кг, тому посиленою кроквяної ферми не потрібно. Метал з двох сторін захищений пластиковою плівкою товщиною від 27 до 50 мікрон, прекрасно сприймає всі атмосферні впливи і навіть УФ-промені. Фірми, які торгують металочерепицею, за бажанням замовника ріжуть листи за розмірами покрівлі, використовуючи при цьому комп'ютерну графіку. Тому при влаштуванні покрівлі з металочерепиці практично не буває відходів і не потрібна підгонка аркушів під час монтажу.

Покрівля з м'якої черепиці

Покрівля з м'якої черепиці міцно увійшла в практику вітчизняного будівництва та успішно конкурує з покрівлею з гончарної черепиці. Серед асортиментного достатку покрівельних матеріалів, представлених на українському ринку, вигідно відрізняється продукція фірм, розташованих в північній частині Європи, в тому числі і Фінляндії, кліматичні умови якої найбільш близькі до наших. Фінські покрівлі успішно експлуатують по всьому світу від Лапландії до Середньої Азії.

Для найрізноманітніших типів дахів добре підходить покрівельна плитка вироблена фінським концерном KATEPAL. Така плитка в поєднанні з нижнім килимом K-EL 50/2200 з бітумно-полімерних матеріалів, що випускаються цим же концерном, монтується на покрівлі з ухилом до 11 °. Підкладковий килим рекомендується застосовувати і при складній покрівлі. Він служить зміцнювальним шаром, підвищує опір покрівлі вітровим навантаженням, а також значно посилює гідроізоляційні властивості покрівлі.

Плитку настилають по суцільному решетуванню типу OSB або на стару вирівняну покрівлю. При цьому необхідно дотримуватися головних вимог - основа повинна бути рівною і міцною. Для найбільш навантажених ділянок покрівлі (ковзанів, карнизних звисів тощо) призначені спеціальні плитки, що витримують велике навантаження. У єндовах використовують єндовий килим (спеціальна бітумна стрічка), що відрізняється особливою міцністю і стійкістю до температурних перепадів.

Компанія KATEPAL випускає три різновиди черепиці, виконані в традиційних геометричних формах: "шестигранник" (соти) KL, JAZZY, KATRILLI, "ромби" FOXI, новинкою є “квадрати” Rocky кожна з яких включає безліч варіантів колірного рішення, у тому числі з використанням ефекту об'ємності матеріалу, що дозволяє надати покрівлі неповторний вигляд.

Компанія KATEPAL випускає м'яку черепицю, основу якої складає неткане волокно - пресоване скловолокно. Це практично вічний матеріал, не схильний до гниття, ніколи не розшаровуються, прекрасно зберігає первинну форму, добре витримує поздовжні і поперечні навантаження. Покрівельна плитка KATEPAL представлена на вітчизняному ринку оригінальними колекціями з більш ніж двома десятками колірних варіантів: від червоного, що створює ілюзію натуральної гончарної черепиці, до імітують зарослих мохом або лишайником поверхонь. Найбільш вразливі місця внутрішніх перегинів покрівлі, примикання до стін і труб захищають спеціальним килимом, який має колір плитки. Для цього, згідно конструктивної схемою, в єндовах розкочують килим шириною 70 см, при цьому по центру єндови залишають відкриту смугу. Плитка, яка заходить на килим, не прибивається, а приклеюється по краю, що виключає можливість протікання. Клей для приклеювання бітумної черепиці постачається тим же виробником, що і бітумна черепиця.

Водовідвід з даху

Організований водовідвід з даху відіграє велике практичне значення в експлуатації будинку, тому до цього питання слід підходити всебічно. Рясна кількість опадів, що випадають практично на всій території України останнім часом, змушує багатьох власників будинків задуматися над вирішенням даної проблеми. Якщо вода стікає по всьому периметру даху, то незабаром стан фундаментів і цокольної частини будинку може опинитися в жалюгідному стані. При цьому бризки води (навіть при досить великому звисі покрівлі) потрапляють і на стіни, що призводить до їх зволоженню з усіма витікаючими звідси наслідками. Але при хорошій організації водовідведення слід враховувати не тільки вплив помірних опадів, але і грозових, рясних дощів. Великі неприємності власникові будинку можуть доставити і весняні сонячні дні, коли на даху тане сніг, а волога струмочками стікає по схилах покрівлі. Вночі волога на даху замерзає, а вранці все починається спочатку. І ось тут настає момент, коли позначається правильна організація водостоку. Якщо водостік вбудований в крівлю, тобто знаходиться на даху, то в його жолобах і по краях покрівлі утворюються застої, що перешкоджають вільному стоку води. Вода, природно, шукає інші шляхи і починає просочуватися крізь різні щілини в покрівлі. Особливо це може негативно позначитися при покрівлі з дрібно штучних матеріалів, таких як черепиця, і при малих ухилах покрівельних скатів. Результатом будуть сирі стелі, відклеївся шпалери та інші неприємності, пов'язані з протіканням покрівлі. Тому в сніжних регіонах, де взимку бувають відлиги, влаштовувати водозливні системи безпосередньо по даху не слід. Особливо цього потрібно уникати при використанні дрібно штучних покрівельних матеріалів.

Традиційно деталі водостічної системи виконують з оцинкованої сталі. Це можуть бути стандартні набори, що складаються з водостічних жолобів, водовідвідних труб і зливової воронки . Такі деталі можна замовити за індивідуальним проектом або виготовити власними силами, зшив краю покрівельного листа в одинарний фальц. Часто при цьому розрахунки водовідведення не роблять, підбираючи діаметр водовідливних труб "на око", тому вважаємо за необхідне дати найбільш типові параметри водовідведення.

Уникнути цього допоможе системний спосіб вирішення проблеми, коли водовідливна система виконується відповідно до заданого проектом і за сучасними технологіями. Для цього потрібно спочатку зробити розрахунок водовідливної системи, і тільки після цього замовляти або купувати необхідні конструктивні елементи. Форма перетину ринви і водовідвідних труб істотного значення не має і залежить від виробника, але їх площа повинна бути така, щоб повністю забезпечити пропускну здатність системи навіть в найбільші зливи. При виборі перетину елементів водостічної системи враховують площу покрівлі, її ухил, статистичні дані атмосферних опадів в даному регіоні. Оптимальним вважається, що 1 см2 площі поперечного перерізу елемента водостічної системи здатний забезпечити відведення води з 1 м2 площі даху.

Ми не будемо описувати конструкції водозливів, представлених на вітчизняному ринку. Номенклатура їх досить широка: від металевих і пластикових відливів і труб до цілих гідроізоляційних систем, що входять в комплект покрівельного покриття. Багато фірм здатні виконати необхідний розрахунок і поставити систему "до останнього цвяха", змонтувати її за місцем. Хороша водовідвідна система успішно протистоїть механічним впливам, морозу, сонячних променів, снігових навантажень і будь-яким іншим "витівок" природи, а найголовніше організовує правильний водовідведення з покрівлі будинку, забезпечивши збереження всіх його конструктивних елементів. Крім того, вона успішно "гасить" шум стікаючої води і підталого льоду, відводить від будинку воду, а з нею і всі інші неприємності, пов'язані з вогкістю і капризами природи.

Повернутися назад
Каталог
Галерея
Головна
Контакти
1
2
3
Знак якості
Статті
Загальні питання.
офіс менеджери зі збуту:
099 70 500 10
099 70 500 20
068 70 003 00
45004, Україна, Волинська обл., с. Воля-Ковельська, вул. Центральна, 60. тел./факс: +38(03352)5 96 50